amator aparatu?
Od półtorej roku bardzo interesuje się fotografią, dlatego pierwszy mój wpis tutaj dotyczył fotografiii. Mimoiż od roku uzywam aparu fotograficznego i brałam udział w fotografii mieszkańców Tarnowskich Gór, podczas okolicznej imprezu. Chciałabym wam przedstawić kilka rad dotyczących poczatkujących fotografów.
Rada 1. Przeczytaj uważnie instrukcję obsługi!
Bardzo dużo ludzi pierwszą rzeczą jaka robią jest zrobienie zdjęć, a dokumentacja zostaje nietknieta. W późniejszym czasie napotykamy na pytania, szukamy w internecie, a tak naprawdę wszystko znajduje się w instrukcji. Rozumiem ekscutację nowym sprzetem i brak chęci na czytanie monochromatycznej, bardzo często grubej książki, ale wierzcie jest tam wiele przydatnych informacji.
Rada 2. Inwestuj w więdzę dopiero później w dobry sprzęt
Fotografia tak jak każde zainteresownaie wymaga nauki. Dlatego warto opłacić warsztaty fotograficzne, albo dołączyć do grupy fotogrficznej. Jeżeli nie nie masz możliwości dołączyć do grupy, możesz zabrać naukę na własną rękę, inwestując w poradniki labo książki. Obecnie kursy nie są drogie, a mamy możliwość robienia lepszych zdjęć. Jeśli Twój budżet jest napięty do granic możliwości i nie masz szans, żeby zapisać się na warsztaty, lub chcesz szlifować inny typ fotografii, niż ten poznany na kursie, wykorzystaj wiedzę dostępną w intrenecie.
Rada 3. Podstawy.
Najważniejsze są podstawy, jeśli trójpodział czy ISO brzmia dla ciebie obco, z pewnością masz luki w wiedzy swojego hobby. Muszisz poznać podstawowe zasady. Nie ma nic gorszegi niż włączenie trybu audio i robienia miliona przypadkowych zdjęć. Poznając podstawowe zasady, tryby w aparacie czy formaty zapisu, nasza fotografia zacznie być świadoma, a nie przypadkowa. Tryby automatyczne czy półautomatyczne nie są niczym złym, ale trzeba wiedzieć, kiedy i jak z nich korzystać.
Rada 4. Nie masz drogiego sprzętu nie umiesz robic zdjęć?
Jest to najbardziej błędne stwierdzenie. Obecni jest bardzo trudno znaleźć kiepski aparat. Jeśli mamy bezlusterkowca czy lustrzankę nawet z niższej półki i podstawowy obiektyw, jesteśmy w stanie zrobić naprawdę dobre technicznie zdjęcia. Ważne jest, aby szukać zalet, a nie ograniczeń w swoim sprzęcie. Oczywiście lepszy aparat z jaśniejszym obiektywem sprawdzi się lepiej, ale nie oznacza to, że gorszy sprzęt uniemożliwi nam pracę.
|